6.8 C
Petak, 19 travnja, 2024

Hrvatska ne gubi četvrtfinala na Svjetskom prvenstvu: Prisjetite se povijesnih pobjeda

Hrvatska nogometna reprezentacija treći put u svojoj povijesti se plasirala u četvrtfinale Svjetskog prvenstva, gdje danas od 16 sati igramo s Brazilom.

Vatreni će treći put u svojoj povijesti igrati u četvrtfinalu World Cupa, a u dosadašnja dva nastupa je slavila. Vatreni su u Francuskoj 1998. deklasirali Njemačku 3-0, dok su na posljednjem World Cupu porazili Rusiju boljim izvođenjem jedanaesteraca.

Taj turnir ima povijesni značaj jer je hrvatska reprezentacija pod vodstvom Miroslava Blaževića u svom premijernom izdanju stigla do trećeg mjesta. Taj podvig u povijesti svjetskog nogometa izveo je još jedino Portugal 1966. godine stigavši u debiju također do bronce.

Povijesnih 3:0 protiv Njemačke
Nakon prolaska skupine u kojoj je bila s Jamajkom (3:1), Japanom (1:0) i Argentinom (0:1), Hrvatska je u osmini finala bila bolja od Rumunjske (1:0) i izborila je četvrtfinale. U njemu je golovima Roberta Jarnija, Davora Šukera i Gorana Vlaovića upisana povijesna pobjeda 3:0 protiv Njemačke. Uslijedio je poraz u polufinalu od Francuske (1:2), a onda pobjeda protiv Nizozemske (2:1) za broncu.

Nakon francuske bronce 1998. godine, hrvatska reprezentacija je na posljednjem Svjetskom prvenstvu u Rusiji 2018. godine otišla korak dalje osvojivši drugo mjesto, što je najveći uspjeh u povijesti hrvatskog nogometa.

U Rusiji bolji od domaćina
Prvenstvo je otvorila pobjedom protiv Nigerije (2:0), potom je deklasirala Argentinu (3:0), a onda svladala i Island (2:1) za osvajanje skupine i ulazak među 16 najboljih. Nakon što je projurila kroz skupinu, Hrvatska je u osmini finala boljim izvođenjem jedanaesteraca svladala Dansku (3:2) nakon što je susret završio 1:1.

Četvrtfinale u Sočiju donijelo je ogled s domaćinom turnira, koji je u osmini finala iznenađujuće izbacio Španjolsku. Gledali smo novu dramu, nakon 90 minuta rezultat je bio 1:1, nakon 120 minuta 2:2, a u raspucavanju s bijele točke Hrvatska je bila uspješnija od Rusije 4:3 izborivši plasman u polufinale Svjetskog prvenstva.

Rusija je povela golom Denisa Čeriševa u 31. minuti, na 1:1 poravnao je Andrej Kramarić u 39., a Hrvatsku je u vodstvo doveo Domagoj Vida u 101., no za 2:2 pogodio je Mario Fernandes u 115. pa su o posljednjem polufinalistu odlučivali udarci s bijele točke. Četiri od pet hrvatskih izvođača bila su precizna, dok kod Rusa dva izvođača nisu uspjela svladati Subašića. Kao i protiv Danske u osmini finala, posljednji jedanaesterac za Hrvatsku izveo je i pogodio Ivan Rakitić.

Uslijedila je pobjeda 2:1 u produžecima protiv Engleske u polufinalu, a onda je Hrvatska u finalu upisala poraz. Bolja je bila Francuska s 4:2.