24.4 C
Zagreb
Nedjelja, 28 svibnja, 2023

Filipović branio Tomaševića od Škore: Ostavite mu oca na miru!

Pročitajte još:

Jelena Pavičić Vukičević, Vesna Škare Ožbolt, Davor Filipović, Joško Klisović, Miroslav Škoro i Tomislav Tomašević u studiju RTL-a sučelili su se uoči izbora

Prvo su kandidati odgovorili na pitanje ‘zašto baš ja’.

‘Zato što želim da grad bude grad zadovoljnih ljudi i obitelji, za što je bitno da se odgovorno upravlja gradskim financijama. Uspješno ćemo obnoviti naš grad. Nastavit ću isplaćivati dodatak našim umirovljenicima od 200, 300, 400 kuna. Zadržat ću mjeru roditelj odgojitelj. Svi zaposlenici u gradskoj upravi mogu biti sigurni što se tiče njihovih radnih mjesta’, rekao je Filipović, prenosi RTL.

Kandidati su na početku morali reći zašto su baš oni pravi izbor za novog gradonačelnika.

Filipović: – Želim da naš grad bude grad zadovoljnih ljudi, a zato je važno odgovorno upravljati gradskim financijama. Uspješno ćemo obnoviti grad, vodit ću brigu o umirovljenicima, nastavit isplaćivati dodatak umirovljenicima uz uskrsnicu i božićnicu, zadržat ću mjeru roditelj-odgojitelj, zaposlenici mogu biti sigurni u radna mjesta. Posebno ću voditi brigu o hrvatskim braniteljima i Domovinskom ratu. Vodit ću brigu o sportašima, poticati kulturu…

Klisović: – Ja sam kandidat promjene. Ako u 2. krugu budemo Tomašević i ja, promjene su zagarantirane. Pavičić Vu8kičević bila je Bandićeva desna ruka, Filipović je bio lijeva ruka g. Bandića, dizao je ruku za sve njegove projekte…

Pavičić Vukičević: – Nudim sigurnost i stabilnost. Napravili smo velike stvari zajedno. Planiramo razvijati projekte škologradnje, zatvoriti Jakuševac 2025., ponuditi rješenja za prometne gužve u gradu. Nećemo zaboraviti umirovljenike, oni će od 1.6. imati pravo na dopunsko zdravstveno osiguranje.

Škare Ožbolt: – Postojeća gradska vlast je doživjela debakl. Nije odradila ništa za građane. Standard se srozao, infrastrukture nema, nepotizam, korupcija… To je moj motiv za kandidaturu. Nosim iskustvo, znanje, sposobnost, ne bojim se izazova, znam upravljati kriznim situacijama.

Škoro: – Ja sam rođen 1962., doktor sam ekonomskih znanosti i docent, u životu sam napravio nekoliko tradicijskih kanala… Čovjek sam koji je vodio više sustava, više firmi, ova funkcija mi ne bi bila prva na upravljačkoj funkciji. Ne vidim ovdje nikoga tko bi mogao usporediti to s onim što sam ja napravio, koliko sam novaca zaradio, tvrtki osnovao…

Tomašević: Petnaest godina se bavim gradskim temama, zadnje 4 sam bio najaktivniji zastupnik, govorim o balansiranom urbanizmu, zelenim politika. mi smo novi ljui s novim idejama. Donije t ćemo promjene, jer ljudi to žele . Mi smo na to spremni.

Filipović: što se tiče suradnje, SDP je raspustio svoju gradsku organizaciju.

Klisović: Ja sam čovjek čistog obraza i to nema veze sa strankom.

Škoro: Ekstremno sam se obogatio na adventskim kućicama i parkingu.

Pavičić Vukičević: Ja sam prava osoba za vođenje grada, naše politike su to pokazale u posljednjih 20 godina. Građanima ne treba ovakav rječnik.

Tomašević: Naš je prioritet da riješimo vodovod i kanalizaciju, održoiv promet, javni prijevoz, biciklističke staze, zelena obnova, vrtići i škole gdje se koristi lokalna hrana, domovi zdravla i domovi za starije osobe.

Klisović: Stabilnost i kontinuitet gradske vlasti i je problem jer je ona korupcijska hobotnica koja je čvrsto stisla zagreb. Gradit ćemo nove škole.

Filipović: Škoro je zaborivao nešto reći o Domovinskom parkingu koji neki zovu interesni pokret. Za njega je domoljublje gurnuti ruku u džepove građana, pjevati po Americi dok je Hrvatska granatirana.

Pavičić Vukičević: Vidim da Tomašević dobro zna što smo mi radili, pa sad to samo želi napraviti. Napravili smo dva doma

Škare Ožbolt: Filipović je bio u povjerenstvu za financije mogao je konsolidirati i nebo i zemljo. Jeleni je dovoljno vidjeti samo žičaru, mogli smo imati 10 škola i vrtića. Škoro je 3 u 1 korupcija, klijentelizam, nepotizam.

Tomašević: 20 godina niste napravili metar pruge, vrtiće ste napravili jedva. Dok ste vi radili fontane, ljudi u Brezovici nemaju vodu. Govoriti da ćete uključiti građane u odlučivanje, a niste imali nijedan referendum.

Škoro: Nek’ gledatelji znaju da glasači iz Srbije mogu na izbore doći bez PCR testa pa da Plenkoviću i Filipoviću daju dovoljno glasova.

Klisović: HDZ je zadnji koji treba govortii o posezanju u džep, jer imaju presudu Županijskog suda za korpupciju. Napravit ću riznicu kroz kojeg će građani vidjeti sve 4 razine financiranja. Platforma zviždač će također biti kako bi se spriječila takva HDZ-ova navada.

Filipović: Klisoviću, neću vas optužiti za korupciju. Tomaševiću, što imate protiv Domovinskog rata. Zašto vam smeta Spomenik domovini. Škoro, vi ste puštali krvna zrnca i iznosili laži o mojoj obitelji.

Tomašević: Svaki dan na stranici HDZ-a ima jedna objava o meni, a na našoj stranici nema o Filipoviću nijedna. Moj otac je bio u Domovinskom ratu i gradski je zastupnik u Zaprešiću. Nemojte mi uvlačiti obitelj u kampanju, to je nisko kao i ova prijava koju je Škoro podnio protiv nas. Ne zna ni što je kaznena, a što prekršajna prijava. protiv spomenika domovini imam to što je skup i loše napravljen, ploče su se odvojile. Kome novac ide u džep?

Škare Ožbolt: – Jako puno Zagrepčana je branilo RH. Način kako se odvija život u Zagrebu vezano za branitelje je sramotan. Uzimati branitelje u usta je previše, too much. Manipulirate time, nacionalnim interesom. Nema ovdje osobe koja ne poštuje branitelje, a mi ovdje govorimo o komunalnim stvarima, razvoju… Svi smo mi ovdje domoljubi i ne mjerite nikome krvna zrnca, moja su možda najveća, veća od vaših.

Pavičić Vukičević: – Prvi smo osnovali Ured za branitelje i vrata su otvorena za njih. Tomašević je imao volonterski angažman, nije to valjda neki ozbiljan posao.

Tomašević: – Ovo su tako smiješne optužbe. Na web stranici su sva moja zaposlenja. Da, bio sam u Gradskoj skupštini, gledao i borio se rukama i nogama da zaustavim štetne projekte poput GUP-a.

Pavičić Vukičević: – Nemojte lagati.

Filipović: – Jučer je Tomašević rekao da nije u 40 zemalja bio konzultant nego 30, a prava istina je da je bio zaposlen u Institutu za političku ekologiju, to je udruga koja je od inozemnih vlada primila 10 milijuna i 300 tisuća kuna. Nije pružao konzultantske usluge kako govori.

Klisović: – Nisam zadovoljan stanjem stvari u Zagrebu. Nije dobro da dijelovi grada nemaju kanalizaciju i vodovod, tramvajske pruge nisu povećane, nemamo mostove, kante za smeće dominiraju gradom, širi se smrad, a najlošije je nasljeđe korupcije.

Škare Ožbolt: – Nakon potresa mjesec i pol dana niste sazvali sjednicu Skupštine. Ja bih okrenula nebo i zemlju da je održim. Trebalo je to noć nakon potresa. Skrivali ste se, niste pomagali ljudima. Očaj i kaos. Izvješće je bila mlaka voda.

Pavičić Vukičević: – Vi to govorite vatrogascima, Crvenom križu, policiji, vojsci… svima koji su vozili šutu, skidali dimnjake, bili na ulicama…

Tomašević: – Ljudima je dosta prepucavanja. Moja biografija je na webu, nemate mi što naći, a kopate i kopate, očajni ste. Ako hoćete biti kandidat, držite se pravila debate. To vas molim na 9. debati zaredom. Sve je transparentno, nemate što naći…

Filipović:- Jer nema ničega.

Tomašević: – Ova interesna koalicija je gotova.

Filipović: – Vi ste fantomski konzultant.

Tomašević: – Mogu li ja jednu rečenicu završiti? Ovdje su dvije osobe koje su se bavile gradskom politikom. Ona je bila u izvršnoj vlasti, a on glasao za sve projekte. Ja sam se borio da ih zaustavim, i neke sam uspio zaustaviti. Bili smo oporba. Dolazi promjena i ne možete to više zaustaviti. Ljudi žele grad gdje neće biti povlaštene kaste…

Škoro o obnovi nakon potresa: – Kad je potres u pitanju, komplicirana procedura otežava proces kao i neriješeni imovinsko pravni procesi, restauratori imaju svoje zahtjeve. Zagreb može napraviti puno više. U planu je osnovati svoj ured da ljudi ne moraju ići na fakultet da bi ispunili sve dokumente. Zagreb ima prirez od 18% koji također može biti alat i mehanizam, grad Zagreb može odvoziti i zbrinjavati glomazni otpad… Potresom je spala maska grada, a unutra su zapuštena dvorišta. Ti ljudi od 60-ih žive u nedostojnim uvjetima.

Škare Ožbolt: – Ja bih plakala kad bi gradonačelnik ovako govorio o obnovi. Treba napraviti Zavod za obnovu grada od potresa kao megazavod, staviti tamo sve urede da podupiru proces obnove. I onda krenuti svi zajedno, urediti imovinsko pravne odnose, vidjeti kakva je struktura stanovništva. Grad treba biti pogon, motor koji će gurati proces obnove. Pogledajte SMŽ, 2/3 je već riješeno, a kod nas ništa.

Pavičić Vukičević: – Mi smo obavili posao za koji smo bili zaduženi: obnova društvene namjene, prometne i komunalne infrastrukture i život u gradu nije stao. Nakon izbora ćemo inzistirati da se izmijeni zakonska regulativa.

Škare Ožbolt: – Birokratski pristup…

Pavičić Vukičević: – Ajmo stručnjake staviti u zakonodavni okvir da na ulicama konačno imamo dizalice i skele.

Klisović: – Trebamo cjelovitu obnovu grada jer potresi dolaze svako malo i nepredvidivi su i mogu upotrebljive zgrade učiniti neupotrebljivima.

Filipović: – Zakon o obnovi je dobar i kvalitetan. Trebamo zasukati rukave i krenuti jako u obnovu grada. Osigurano je 683,7 mil eura.

Tomašević: – U Gradski ured za obnovu ćemo prebaciti sve administrativce i pravnike koji nisu potrebni drugdje. Ići ćemo na teren, pomoći ćemo na licu mjesta i radit ćemo zelenu obnovu, pritisak da država odvoji novac za obnovu privatnih zgrada. Obnovit ćemo javne zgrade i povući novac iz Fonda solidarnosti. Odbacujem da se Možemo ili Zagreb je naš financiraju iz inozemstva, to je odgovor Škori. Da postoji bilo kakva nepravilnost, HDZ bi me već u lisicama odveo. Siguran sam da će se prijava odbaciti, a mi ćemo pokrenuti građansku parnicu za nadoknadu štete.

Škoro: – Postoji vaše pravo da se ljutite i pravo mojih protukandidata, tko gubi taj se ljuti. Obnovu nosi država, grad je rekao dati 20%, država 60%…

Škare Ožbolt: – To je zakon.

Tomašević: – Glasovao je za to pa valjda zna.

Škare Ožbolt: – Ovo je pokazatelj čistog amaterizma u pogledu obnove Škore, kako bi on to kao gradonačelnik vodio obnovu. Za ovo što je Tomislav rekao za kaznene prijave, vidjet ćemo kako će izgledati istraga oko prave prijave vezano za lažne anketare i pitanja koja su postavljali za mene i neke druge kandidate.

Škoro: – Ako imate dokaza za bilo što, slobodno prijavite, ja sam ovdje već 2 godine u političkom prostoru. Te gadosti koje šire o mojoj obitelji i meni, i g. Filipović to radi..

Filipović: – Ovo je sramota, nikada nisam…

Škoro: – Sud će utvrditi što se događalo, ali nije lijepo da se sve svaljuje na mene.

Pavičić Vukičević: – Da naši sugrađani ne bi dobili račun HEP-a… Svaki dobar prijedlog treba dobiti podršku. Mi smo otišli na noge, do svakog kontejnera, uzeli račune i plaćat ćemo ljudima struju da nemaju još i taj trošak. Tako se to radi.

Klisović: – Imamo u programu da sufinanciramo dio kamata na kredite. Mislim da je zakon loš i nepravedan. Imate kuće u Markuševcu, poljski wc uz kuću koji nije legaliziran i sad ljudi ne mogu aplicirati za obnovu.

Sustav gospodarenja otpadom

Filipović: – Da bi zatvorili Jakuševec, glavni problem je napraviti centar za gospodarenje otpadom, učinit ću sve da on bude izvan Zagreba.

Klisović: – SDP će zatvoriti Jakuševec u mom mandatu. Ja mislim graditi poslovnu zonu kružnog gospodarstva i tu rješavamo pitanje otpada, pretvaramo ga u energiju. Kroz drobilice, tehnološke procese, otpad pretvarate u sirovinu za obnovu cesta. To ćemo financirati kroz europske fondove.

Pavičić Vukičević: – Mi smo prijedlog SDP-a odbili jer smo od Vlade tražili da Zagrepčane tretira jednako kao građane SMŽ. Već je ugovoren centar za gospodarenje otpadom u Zagrebu. Bit će gotovo do 2025. i zato je to termin kada zatvaramo Jakuševec.

Škare Ožbolt: – Tu se bitno ne razlikujemo, ali razlikujemo se u kantama, smeću, prljavštini… Grad je pun toga, smeće se ne odvozi, sto je vrsta kanti, na ulici se vide samo kante, ružne kante. Kante idu pod zemlju, napravit ćemo veliku koaliciju da se složimo oko toga.

Klisović: – Zagreb neće biti kantograd.

Škoro: – Postoje nelogičnosti, bitno je vratiti povjerenje građana. Može se Jakuševec zatvoriti u 4 godine, mi imamo Dobrovića, stručnjaka za taj dio. Glupo je voziti biorazgradivi otpad u Novsku 90 km odavde. Trebamo ga sami obrađivati, praviti kompost, stvarati novce. I dalje će Srbija moći autobusima dolaziti bez testova, dobili su uplatnice za struju…

Tomašević: – Prije 10 godina sam se zalagao za recikliranje, kompostiranje. Naš program je drugačija naplata odvoza, smanjiti broj kanti na javnim površinama, manji reciklažni centar… Ja jesam prosvjedovao protiv gradnje korupcijske hobotnice u HDZ-u i Stranci rada i solidarnosti. G. Škoro, govorite da vam s obitelj provlači po raspravama, a vi ste ovdje jedini koji ste spomenuli moju obitelj.

Filipović: – Kad govorite tko što zna ili ne, dopustite sugrađanima da procjene. Gđo. Jelena, govorite da Vlada nije preuzela plaćanje računa. Zagreb ima financijsku snagu da to napravi a na Banovini je nemaju. Zagreb je financijski na koljenima, financijama se nije upravljalo transparentno i ja to želim promijeniti uvođenjem imovinskih kartica…

Škoro: – Postoji istina i laž. Kad je moja obitelj u pitanju ja sam navikao na to. Ja sam samo rekao da je vaš otac na našoj listi.

Tomašević: – Nije…

Filipović: – Ostavite mu oca na miru… Ostavite mu oca na miru…

Škoro: – Vi ste rekli da treba romsko naselje kod Jakuševca…

Klisović: – Dvije poruke oko otpada. Uvest ću sustav plati koliko baciš, plaćat će se po kilogramu smeća. Napravit ćemo reviziju ugovora Holdinga i vidjeti koji su zakoniti, štetni…

Pavičić Vukičević: – Kompostana u Novskoj. Nema govora o spalionici. Filipović je u istoj rečenici uspio reći da imamo kapacitet i da smo na koljenima.

Škare Ožbolt: – Grad je pun problema, ponuđeno je malo konkretnih rješenja.

- Reklama-

Najnovije vijesti:

Bugatti i Rimac grade luksuzni stambeni neboder u Dubaiju: Ovako će izgledati

Novim projektom se na svom Facebooku pohvalio Mate Rimac. "Jučer smo zajedno s našim partnerom Binghattijem predstavili prvi svjetski projekt...

Vrijeme:

Zagreb
blaga naoblaka
24.8 ° C
25.5 °
23.2 °
43 %
1.5kmh
20 %
Ned
25 °
Pon
22 °
Uto
25 °
Sri
19 °
Čet
23 °

Tečajna lista:

EUR - Zemlje članice euro
USD
0,9156
GBP
1,1464
CHF
1,0255
CNY
0,1318
HUF
0,0027
- Reklama-

Pročitajte još:

Popularno: