Plenkovićeva vlada u ožujku je trošarinu po litri benzina smanjila za 40, a po litri dizela za 20 lipa, zbog čega je država ostala bez više od 150 milijuna kuna prihoda. Ta odluka istječe u utorak
Vlada bi u ponedjeljak, kako je na prošloj sjednici najavio premijer Andrej Plenković, trebala donijeti odluku kojom bi ublažila očekivani rast cijena naftnih derivata.
Podsjetimo, Vlada je u cijene goriva intervenirala još u ožujku smanjenjem trošarina. Ta odluka istječe u utorak, a po premijerovoj najavi, smanjenje trošarina trebalo bi se produljiti i na naredno razdoblje, s tim da se očekuje kako će ono biti veće nego do sada.
Od utorka se očekuje drastično poskupljenje goriva nakon kojega bi, bez intervencije Vlade, spremnik išao premna 100 eura.
Vlada bi danas, očekuje se, na telefonskoj sjednici trebala intervenirati u trošarine i/ili marže.
“To smo već radili. Intervenirali smo i u marže i u trošarine i još uvijek postoji prostor u tom pogledu”, rekao je u četvrtak premijer Andrej Plenković.
Neki stručnjaci, podsjetimo, zagovaraju i smanjenje PDV-a.
“Vlada reagira politički logično, moraju olakšati građanima međutim pitanje je što će se postići intervencijama u trošarine. Tim novcem se financiraju i neke infrastrukturne politike, autoceste i ceste. Ako govorimo o intervencijama u marže, to je indirektan udar na proračun jer govorimo o poreznim obveznicima. Nije dobro za poslovnu praksu ako kompanije posluju s gubitkom, oni trebaju puniti proračun. Nismo čuli najavu o smanjenju PDV-a na gorivo. Logično, država računa na taj dio kolača, no mislim da bi u ovom trenutku to bila primjerena mjera s obzirom na tržišne neravnoteže. Ima puno mehanizama. Plivajuće trošarine spominju mnogi porezni stručnjaci. Time bi se moglo trajnije intervenirati u cijene” rekao je za N1 Ivan Brodić, glavni urednik Energypressa.