Svjetska meteorološka organizacija (WMO) provjerava je li temperatura od 48,8°C, izmjerena na Siciliji 11. kolovoza 2021. u Sirakuzi, mjerena u skladu sa standardima.
Temperatura je izmjerena na agrometeorološkoj postaji koja nije postaja službene mreže meteoroloških postaja Italije.
Dok se ne potvrdi da je mjerni instrument umjeren i atestiran te da je mjerenje obavljeno u meteorološkom zaklonu na visini od dva metra iznad tla i dalje je službeno najviša izmjerena temperatura u Europi ona u Ateni od 48,0°C, izmjerena 10. srpnja 1977.
Najviša izmjerena temperatura u Hrvatskoj izmjerena je 4. kolovoza 1981. na postaji Ploče, a iznosila je 42,8 stupnja Celzijeva.
Valja napomenuti da je spomenuta temperatura izmjerena na mjernoj stanici, u hladu, na visini od nekoliko metara, što sugerira da je na ‘asfaltu’ bilo znatno ‘paklenije’.
Što se ostalih rekordnih temperatura tiče, DHMZ navodi da su gotovo svi navedeni apsolutni maksimumi izmjereni u srpnju i kolovozu, izuzetak je Virovitica gdje je apsolutni maksimum od 39,5 °C izmjeren 27. lipnja 1965. Najviše je izmjerenih maksimuma tijekom kolovoza 2012. godine, s time da je većina postaja počela raditi od sredine prošlog stoljeća. Na postajama s duljim nizom mjerenja (od 19. stoljeća!) ističe se postaja Crikvenica gdje je apsolutni maksimum od 39,0 °C izmjeren 17. srpnja 1928.
U sljedeća dva desetljeća temperature će vjerojatno porasti za više od 1,5 °C iznad razine iz predindustrijskog razdoblja, čime će biti prekršene ambicije Pariškog sporazuma o klimi iz 2015., ali će doći do do raširenog razaranja i ekstremnih vremenskih prilika.
Samo brzo i drastično smanjenje stakleničkih plinova u ovom desetljeću može spriječiti takav klimatski slom, pri čemu će svaki djelić stupnja daljnjeg globalnog zagrijavanja vjerojatno pogoršati i ubrzati posljedice – upozorenje je Međunarodnog panela za klimatske promjene, vodećeg svjetskog autoriteta u klimatologiji.