NASA-in svemirski teleskop James Webb (JWST), nasljednik Hubblea, mogao bi otkriti znakove života na drugim planetima u sljedećih pet do 10 godina, prema Caprice Phillips, doktorandu na Državnom sveučilištu u Ohiju.
Zbog lansiranja u listopadu 2021. nakon godina odgađanja, novi vrhunski teleskop mogao bi čovječanstvu omogućiti otkrivanje životnih znakova na udaljenim planetima za samo 60 sati, prema ranim izračunima.
“Ono što me uistinu iznenadilo u rezultatima jest to što ćemo u sljedećih 5 do 10 godina možda realno pronaći znakove života na drugim planetima”, rekla je Caprice Phillips, diplomirana studentica na Državnom sveučilištu u Ohiju.
Phillips bi se trebao predstaviti u travnju na sastanku APS-a 2021. godine, kako bi raspravljao o tome kako bi novo oko na nebu moglo otkriti bioznake na udaljenim plinskim patuljastim planetima, koji uključuju i super-Zemlje i mini-Neptun.
Phillips je izračunao da bi, nakon što svemirski teleskop James Webb počne s radom nakon očekivanog lansiranja u listopadu, mogao otkriti potpise amonijaka na približno šest planeta patuljaka s plinom u samo nekoliko orbita.
A million mile trip into space requires careful packing. 🧳
Engineers have successfully folded and packed #NASAWebb's sunshield — a heat protector the size of a tennis court. Read more about Webb's latest update at @northropgrumman: https://t.co/m0debfql4M pic.twitter.com/pzX3swlxqU
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) April 7, 2021
Prisutnost amonijaka samo je jedan od mogućih bioloških potpisa koji astrobiolozi uzimaju u obzir u trajnoj potrazi za životom drugdje u svemiru, ali poboljšana infracrvena rezolucija i osjetljivost JWST-a i širi spektar istraživačkih senzora dugog dometa pružit će čovječanstvu neviđen pogled na svemir oko nas.
Plinski patuljci su među mnogim kandidatima koji bi mogli ugostiti prvi život koji bi čovječanstvo moglo susresti izvan vlastite blijedoplave točke, a JWST bi mogao biti alat koji nas dovodi u novu eru istraživanja svemira.
Calling: #NASAWebb 📲
Although Webb will be a million miles away in space, we'll still be #ConnectedByEarth. We'll be able to send Webb commands & collect important data through the Deep Space Network, a global array of radio antennas run by @NASAJPL. https://t.co/Z8nToQg4DB pic.twitter.com/b9tc0VZRI2
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) April 14, 2021
Phillips i njezini kolege već su napravili rang listu najboljih kandidata za visoko napredni teleskop za inspekciju, na temelju njihove procjene oblačnosti, kemijskog sastava i atmosferskih uvjeta.
Happy #WorldArtDay! 🎨
Launching later this year, #NASAWebb is an awe-inspiring blend of engineering, science & art. This video tribute features some of the beautiful #JWSTArt you've sent us. ❤️ See our complete gallery: https://t.co/y57POSQEbm pic.twitter.com/ezaZz9TWOK
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) April 15, 2021
„Čovječanstvo je razmišljalo o pitanjima:„ Jesmo li sami? Što je život? Je li život negdje drugdje sličan nama? ‘”, Kaže Phillips.
“Moje istraživanje sugerira da prvi put imamo znanstveno znanje i tehnološke mogućnosti da bismo realno započeli tražiti odgovore na ova pitanja.”
JWST će zaviriti u daleku prošlost promatrajući daleke galaksije i druge udaljene objekte u širem svemiru, pa čak i ako ne nađe odmah vanzemaljske životne dizajne, pomoći će čovječanstvu da odgovori na druga temeljna pitanja o podrijetlu i prirodi svemira.