Ozonski omotač apsorbira veći dio štetnih Sunčevih ultraljubičastih zraka, djelujući kao nevidljivi štit za naš planet
Rupa koja se godišnje pojavljuje u ozonskom omotaču ove godine je neuobičajeno velika i obuhvaća područje veće od Antarktike, kažu iz Službe za nadzor atmosfere Copernicus (CAMS).
Prema Copernicusu, veličina ozonske rupe nad Južnim polom obično doseže maksimum između sredine rujna i sredine listopada. Nakon što je u proteklih tjedan dana “znatno porasla”, rupa je sada veća od kontinenta nad kojim se nadvija.
“Ove se godine ozonska rupa na početku sezone razvila kako se očekivalo. No sada naše prognoze pokazuju da rupa evoluira u puno veću od uobičajene”, priopćio je direktor Copernicusa Vincent-Henri Peuch.
Copernicus prati ozonski omotač pomoću računalnog modeliranja i satelitskih snimki. Iako ozonski omotač pokazuje znakove oporavka, iz Copernicusa kažu da će se potpuno oporaviti tek 2060-ih ili 2070-ih, piše CNN.
Inače, tijekom 70-ih i 80-ih godina prošlog stoljeća znanstvenici su otkrili rupu u ozonskom omotaču iznad Južnog pola i postalo je sve očiglednije da raste zbog upotrebe klorofluorougljikovodika. Svijet se ujedinio u rijetkoj globalnoj akciji te je problem ubrzo riješen.
Montrealskim protokolom postignut je globalni sporazum o zaštiti ozonskog omotača postupnim ukidanjem tvari koje oštećuju ozonski omotač. Do danas je sporazum jedini ugovor UN-a koji su ratificirale sve države na Zemlji. Kao rezultat ovog uspjeha, ozonski omotač ostao je izuzetno “zdrav” posljednjih nekoliko godina, unatoč ovim čudnim sezonskim i očekivanim padovima.
The hole in the ozone layer, which protects Earth from ultraviolet radiation, is now bigger than Antarctica.
The hole appears every year and is caused by human-made CFC gases. Those gases were mostly banned in the 1980s, but the ozone is not expected to recover until the 2070s. pic.twitter.com/VvvhLuL3Pp
— AJ+ (@ajplus) September 17, 2021