Neke zemlje svijeta već su počele davati booster, odnosno treću dozu cjepiva.
Američki CDC upozorio je kako je činjenica da slučajevi proboja virusa i obolijevanje cijpljenih osoba mogu smanjiti povjerenje javnosti u cjepiva.
“Osobito je to moguće jer se udio proboja cjepiva ili neuspjeha cijepljenja povećava u ukupnom broju slučajeva istodobno s povećanjem broja cijepljenih. Stoga treba znati da će se slučajevi neuspjeha cijepljenja češće događati među populacijom imunološki ugroženih te starijih osoba te da je to važno otvoreno iznijeti javnosti.
Govoreći o cjepivu, često zaboravljamo činjenicu da nijedno ne štiti svakoga sto posto. Recimo, cjepiva protiv gripe djelotvorna su 50-ak posto. Osim toga, preboljenje bolesti i cijepljenje uvijek treba promatrati u funkciji vremena”, objašnjava virusni imunolog prof. Zlatko Trobonjača.
munolog prof. Zlatko Trobonjača rekao je da se koncentracija antitijela postupno gubi, u prosjeku desetak mjeseci nakon preboljenja biva prepolovljena. Nakon cijepljenja također se postupno smanjuje, ali ne tako brzo.
“Kako postupno gubite antitijela, a izloženi ste većoj koncentraciji virusa, može se dogoditi da smanjena količina antitijela više nije dovoljna da spriječi infekciju i da se čovjek reinficira, ako je prebolio, ili inficira iako je cijepljen”, rekao je Trobonjača govoreći o razvoju postojanosti antitijela koji upućuje na treću dozu cjepiva, prvenstveno kod imunokompromitiranih osoba.
Kod zdrave bi populacije trebalo pričekati cjepivo za delta-soj i primijeniti ga ako se epidemija nastavi širiti, piše Večernji list.