EU predlaže drastično dizanje trošarina na cigarete: Ljubitelji duhana bi uskoro mogli postati mala manjina

Pročitajte još:

Kutija cigareta uskoro bi mogla postati još veći luksuz. Naime, Europska unija odlučila je zadati novi udarac duhanskoj industriji kroz prijedlog povećanja najniže moguće trošarine.

To bi značilo veliki skok cijena cigareta u istočnoeuropskim članicama, gdje se dio cigareta i dalje može kupiti po cijeni ispod tri eura, prenosi Jutarnji list.

EU administracija predviđa povećanje najmanje moguće trošarine na cigarete s 1,8 na čak 3,6 eura za pakiranje od 20 komada. S obzirom na to da će po kutiji cigareta minimalna trošarina iznositi 3,6 eura ili 27 kuna, to znači da će cijeli niz duhanskih brendova drastično poskupjeti, što će biti doprinos Europske komisije inflaciji te poboljšanju opće zdravstvene slike.

Podaci Ministarstva financija u tabelarnom prikazu otkrivaju da se cijene cigareta u RH po pakiranjima kreću od 16 do 37 kuna, ali je pretežiti dio vrlo širokog spektra ponude pozicioniran između 20 i 30 kuna po pakiranju. Pri tome je sukladno Uredbi o visini trošarine na duhanske prerađevine i duhanske proizvode minimalna trošarina na cigarete 17,76 kuna za pakiranje od 20 komada, što dovodi do maloprodajne cijene od 28,71 kuna po pakiranju. U osnovi, dakle, govorimo o poskupljenju od najmanje 10-ak kuna po pakiranju u RH. S obzirom na to da je maloprodajna cijena cigareta na hrvatskom tržištu trenutačno većinom ispod najniže trošarine koju predlaže EU, može se pretpostaviti da će buduća poskupljenja dodatno smanjiti broj pušača, što je cilj europske administracije.

EU administracija predviđa povećanje najmanje moguće trošarine na cigarete s 1,8 na čak 3,6 eura za pakiranje od 20 komada. S obzirom na to da će po kutiji cigareta minimalna trošarina iznositi 3,6 eura ili 27 kuna, to znači da će cijeli niz duhanskih brendova drastično poskupjeti, što će biti doprinos Europske komisije inflaciji te poboljšanju opće zdravstvene slike.

Nova rješenja EU predviđaju i novitete u oporezivanju različitih duhanskih proizvoda kao što su parilice ili grijani duhan.

Ideja je EU administracije imati „tobacco-free“ generacije do 2040. godine, a prije toga cilj je smanjiti udio korisnika duhanskih proizvoda s 25 na 20 posto već do 2025. godine.

- Reklama-

Najnovije vijesti:

Petar Sučić plakao nakon ispadanja Hrvatske pa otkrio što mu je rekao Ronaldo

Petar Sučić bio je jedan od hrvatskih reprezentativaca koji su odigrali svih 90 minuta protiv Portugala u šesnaestini finala...

Vrijeme:

Zagreb
raštrkani oblaci
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
58%
0.1m/s
33%
Sub
30 °
Ned
31 °
Pon
31 °
Uto
33 °
Sri
33 °

Tečajna lista:

EUR - Zemlje članice euro
USD
0.8739
GBP
1.1672
CHF
1.0882
CNY
0.1287
HUF
0.0028
- Reklama-

Pročitajte još:

Popularno: