Zbog toplinskih valova svijet već sada osjeća štetne učinke a oni će se vjerojatno i povećati. U Europi je s velikim vrućinama zabilježen porast smrtnosti i zdravstveni rizici koji uzrokuju ozbiljne zdravstvene i socijalne posljedice
U Hrvatskoj će u ponedjeljak biti sunčano i vruće, a u dijelu zemlje predviđena je pojava toplinskog vala čiji će vrhunac nastupiti u utorak i srijedu, pa su meteorolozi izdali upozorenje o mjerama opreza.
Uz sunčano i vruće, predviđen je slab vjetar, mjestimice do umjeren jugoistočni, u gorju jugozapadni. Na Jadranu slab do umjeren jugozapadni i zapadni, na sjevernom dijelu i južni vjetar. Najviša temperatura uglavnom između 31 i 35 stupnja Celzijeva.
Prognoze predviđaju da će u utorak i srijedu temperature rasti i do 40 stupnjeva Celzijevih.
Velika opasnost od sunca, odnosno toplinskog udara predviđa se u Zagrebu, Karlovcu, Gospiću, Kninu, Rijeci, Splitu, Dubrovniku. Stoga su timovi Hitne pomoći su već u pripravnosti.
“Danas smo imali primjer jednoga starijeg gospodina koji je u 12 sati šetao sam, na otvorenom vanjskom prostoru bez ikakvog pokrivala za glavu i nije se dovoljno rehidrirao i normalno da će se onda osjećati slabo”, opisao je za Dnevnik.hr Darko Sinjeri, specijalist hitne medicine.
Osim slabosti, u narodu poznate i kao sunčanice, postoji još jedna prijetnja koju građani često ignoriraju. Riječ je o melanomu ili raku kože. Prema posljednjim podacima, dobilo ga je 706 osoba. “Problem melanoma, pogotovo, jest to što je zapravo mučki, lako metastazira, proširi se i teško ga je vidjeti”, kaže Čohar.
Pažljivo s klimom
Mnogi spas traže u rashlađenim prostorijama. No, i s klimom treba biti oprezan. “Preporuka je da temperatura u prostoriji ne bude za više od sedam stupnjeva niža od vanjske. Treba i prilagoditi jačinu kao i smjer puhanja, da zrak ne puše izravno u nas”, savjetuje Čohar.
Uz to, klime troše veliku količinu struje. Da bi računi bili manji, dovoljno je podesiti termostate na 25 stupnjeva. Pomoći može i spuštanje roleta. Vani je dovoljno držati se hladovine.