Trećom dozom docjepljivat će se osam mjeseci nakon druge doze. Krenut će se s osobama koje su se prve cijepile, starijima i imunokompromitiranima
Pfizer je zasad jedini proizvođač cjepiva protiv koronavirusa koji je Europskoj agenciji za lijekove (EMA) podnio zahtjev za odobrenje treće doze cjepiva, a EMA-ino zeleno svjetlo očekuje se vrlo skoro, možda čak i krajem ovog tjedna. Osam europskih zemalja već je krenulo s trećom dozom, a veći broj ih je to najavio i spremno čeka to formalno odobrenje. S trećom dozom krenut će i Hrvatska početkom listopada, piše Večernji list.
“Trećom dozom docjepljivat će se osam mjeseci nakon druge doze. Taj je vremenski period izabran jer su i izraelska studija i ona na ‘Franu Mihaljeviću’ pokazale da razina antitijela pada šest do devet mjeseci nakon primljene druge doze”, kaže epidemiologinja iz HZJZ-a Dijana Mayer.
“Početak novog kruga cijepljenja predviđa se početkom listopada. Krenut će se s osobama koje su se prve cijepile, uglavnom su to starije i imunokompromitirane osobe”, dodaje dr. Majer.
Zasad se pokazalo da bolju zaštitu imaju osobe koje su se cijepile i preboljele COVID-19, kaže dr. Mayer. Da šest mjeseci nakon druge doze više nemaju zaštitnu razinu antitijela, pokazalo se i kod 30 posto korisnika jednog zagrebačkog doma za starije.
– Ono što znamo jest da starijima znatno pada titar i da AstraZenecino cjepivo razvija više imunosti. Dokaz pada protutijela crveno je svjetlo da je potrebno docjepljivanje. Stava sam da je manja šteta cijepiti nekog ako i ima staničnu imunost nego obrnuto, ne cijepiti nekog kome je razina antitijela pala. Stanična imunost doprinosi zaštiti, ali ne znamo koliko jer je ne možemo rutinski pratiti – kaže prof. Branko Kolarić, epidemiolog iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”.
Podaci iz Izraela pokazuju da dva tjedna nakon treće doze imunitet izrazito raste i da je relativan rizik više od 11 puta manji naprema onih koji su cijepljeni s dvije doze.