Predsjednik Vlade Andrej Plenković gost je u zadnjoj ovosezonskoj emisiji Hrvatskog radija A sada Vlada.
Komentirajući privođenje glavnog ravnatelja HRT-a Kazimira Bačića, Plenković je rekao da ne želi prejudicirati bilo čiju odgovornost, ali da ta situacija nije ugodna ni za HRT ni za Sabor, koji je imenovao Bačića. Rekao je da će danas Odbor za medije i informatizaciju održati sjednicu na kojoj će biti predloženo Bačićevo razrješenje i imenovanje vršitelja dužnosti.
“Jedini logičan izbor nakon konzultacija i rasprave o ovoj temi je da to bude gospodin Renato Kunić, koji trenutno prema Statutu HRT-a obavlja svojevrsnu ulogu zamjenika ako glavni ravnatelj ne može obavljati svoju dužnost”, rekao je premijer i dodao da se očekuje da se te odluke izglasaju 15. srpnja, nakon čega ni Nadzorni odbor HRT-a trebao raspisati natječaj za novog ravnatelja, koji traje 45 dana.
Još je jednom ponovio da borba protiv korupcije traje stalno i da nema nedodirljivih. “Poruka svima je da je korupcija neprihvatljiv fenomen u hrvatskom društvu”, rekao je Plenković i dodao da korupcija ipak nije ‘specijalitet samo Hrvatske’.
“Da se to dogodi, mi bismo u jedan dan riješili problem”
Govoreći o cijepljenju protiv koronavirusa, istaknuo je da je riječ o smrtonosnom virusu. Poručio je da je zdravstvena zajednica u kratkom roku uspjela ppronaći cjepivo i na tomu im moramo biti zahvalni. Podsjetio je i da je država osigurala dovoljno cjepiva.
No, interes za cijepljenjem pada. “Da se danas odluči cijepiti 1,3 milijuna Hrvata, svi oni mogu dobiti ubod iglom i cjepivo. Dakle, to je situacija danas. Da se to dogodi, mi bismo u jedan dan riješili problem. U jedan dan bismo bili mirni, imali bismo kolektivni imunitet za nekoliko tjedana nakon druge doze, mogli bismo imati ukidanje ograničenja, super turističku sezonu i jednu normalnu, zdravu gospodarsku i društvenu atmosferu”, rekao je.
Što se tiče najave uvjetovanja potpora poslodavcima cijepljenjem radnika, Plenković je rekao da poštuje odabir svakog čovjeka te da je Vlada odlučila da će cijepljenje biti na dobrovoljnoj bazi. Međutim, pozvao je da se svi pokušamo staviti u funkciju poreznih obveznika, koji na kraju, kako je rekao, plaćaju sve troškove.
“Ako je korona sve nas zajedno koštala 34 milijarde kuna do sada, kad sve skupa izračunamo, mi smo ili toliko imali propuštenoga prihoda ili smo morali imati veći rashod koji smo nadomjestili zaduživanjem. To ćemo na kraju svi skupa platiti”, rekao je Plenković.
Dodao je da je temeljno načelo društva i naroda načelo solidarnosti te da moramo jedni drugima pomoći.
“U nekim kulturama, u nekim zemljama, pomalo postaje neugodno onome koji se nije cijepio u odnosu na kolektiv u kojemu on, recimo, radi, a tamo su 85 posto cijepljeni. Ovoga gledaju malo kao da je neodgovoran prema sebi i drugima”, rekao je Plenković.
Naglasio je da su rizici od cijepljenja minimalni u odnosu na rizike od bolesti.
“Mi želimo samo povezati proces – imamo krizu, teže radite, dat ćemo potporu, ali dajte mali doprinos”, poručio je.
Plenković je naveo i da su obavili konzultaciju s nekoliko uglednih profesora prava te da nitko od njih ne dovodi u pitanje ustavnost ili zakonitost povezivanja potpora i cijepljenja.