16.2 C
Zagreb
Petak, 26 travnja, 2024

Japanski znanstvenik u decimalu precizno izračunao: Ovoliko će vam trebati da pokupite virus od zaražene osobe

Pročitajte još:

Južnoafrička pokrajini Gauteng u kojoj je prvi put otkriven novi soj koronavirusa omikron bilježi porast hospitalizacija. Znanstvenik Ridhwaan Suliman, član južnoafričkog Vijeća za znanstvena i industrijska istraživanja, precizno je izračunao kako se broj hospitalizacija udvostručuje svakih pet dana i to za 31 posto. Moguće je da su te brojke trenutno više, jer, kako napominje Suliman, do hospitalizacije pacijenata dolazi od jednog do tri tjedna nakon pojave simptoma, a bolnice kasne tjedan dana s podacima o prijemu pacijenata hospitaliziranih zbog teže kliničke slike COVID-a.

Ugledni Bloomberg prenosi istraživanje Japanca Hiroshija Nishiure, specijaliste za matematičko modeliranje zaraznih bolesti. On je na osnovu podataka o genomu virusa kod zaraženih Južnoafrikanaca iz pokrajine Gauteng, a koji su bili dostupni do 26. studenog, kada je Svjetska zdravstvena organizacija upozorila na mutaciju nazvanu omikron – izračunao da se ova inačica čak 4,2 puta lakše prenosi od delta varijante. Hiroshi Nishiura je profesora zdravstvenih i okolišnih znanosti sa Sveučilišta Kyoto i savjetnika ministarstva zdravstva. Riječ je o ranoj studiji koja nije recenzirana, a znanstvenik je koristio istu metodologiju kojom je izračunao dominaciju delta soja uoči Olimpijskih igara u Tokiju.

“Omikron soj se više prenosi i izbjegava imunitet izgrađen prirodnim putem i putem cjepiva”, zaključio je Nishiura u svojem istraživanju, koje je u srijedu predstavljeno na sastanku savjetodavnog odbora japanskog ministarstva zdravstva.

U svijetu raste zabrinutost da bi omikron mogao izazvati još veće poteškoće od delta soja. WHO upozorava da bi mogao potaknuti nove valove zaraze “s teškim posljedicama”. No, u Južnoafričkoj Republici, pojava omikrona nije izazvala opterećenje u zdravstvenom sustavu, piše Bloomberg. To je potaknulo optimizam da bi ovaj soj mogao uzrokovati samo blage simptome, nalik gripi. uz to, Pfizer i BioNTech su obznanili da bi dodatna doza njihova cjepiva mogla ojačati zaštitu od omikrona.

Iako Nishiurina studija nije recenzirana, niti igdje objavljena, vrijedi spomenuti da je koristio metodologiju kojom je pevidio dominaciju delta soja uoči Olimpijskih igara u Tokiju. Ta je studija objavljena u časopisu Eurosurveillance.

Stotine znanstvenika se trudi što prije razumjeti omikron soj, jer je on najraznovrsniji dosad. Broj slučajeva zaraze u Južnoafričkoj Republici se naglo povećao na gotovo 20.000 dnevno, otkako je otkriven omikron soj. Dotad je broj slučajeva bio nizak, unatoč samo 26 posto procijepljenog stanovništva.

“Stopa cijepljenja bila je manja od 30 posto i mnogi su ljudi vjerojatno prirodno zaraženi. Moramo obratiti veliku pozornost na buduće trendove kako bismo vidjeli hoće li se ista stvar dogoditi u zemljama u kojima se mRNA cjepiva koriste velikom brzinom”, zaključio je Nishiura.

Array
- Reklama-

Najnovije vijesti:

U 115. godini preminuo najstariji čovjek na svijetu

Venezuelanac Juan Vicente Perez Mora, najstariji čovjek na svijetu prema Guinnessovoj knjizi rekorda, preminuo je u dobi od 115...

Vrijeme:

Zagreb
blaga naoblaka
16.8 ° C
17.7 °
13.7 °
46 %
1.5kmh
20 %
Pet
16 °
Sub
19 °
Ned
23 °
Pon
24 °
Uto
25 °

Tečajna lista:

EUR - Zemlje članice euro
USD
0,9396
GBP
1,1697
CHF
1,0280
CNY
0,1298
HUF
0,0025
- Reklama-

Pročitajte još:

Popularno: